اجاق گازهای مقاوم به سایش و خوردگی فراوری شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت ایرانی پیروز به ارتقاء کیفیت اجاق گازهای خود با استفاده از فناوری نانو شده است. این شرکت با استفاده از نانوپوشش ویژگی هایی نظیر مقاومت به سایش و خوردگی را در اجاق گاز ایجاد نموده است.

اجاق گازهای مقاوم به سایش و خوردگی فراوری شد

دکتر علی هجرانی دلیر نماینده این شرکت گفت: یکی از مسائل موجود در اجاق گازها، آسیب های ساختاری به سطوح و بخش های مختلف آن است که ما با استفاده از نانوپوشش این آسیب ها را به حداقل رسانده ایم. در حال حاضر با همکاری یکی از شرکت های خدماتی در حوزه فناوری نانو، لایه های نانومقیاس از جنس تیتانیم روی سطح اجاق گاز ایجاد می کنیم که هم باعث افزایش مقاومت سطحی می گردد و هم به دلیل ایجاد رنگ طلایی و نقره ای، زیبایی و چشم نوازی اجاق گاز را افزایش داده است.

هجرانی گفت: این لایه ها با استفاده از فناوری PVD روی سطح قرار می گیرد و ضخامت بسیار کمی دارند. در حال حاضر فراوری 500 دستگاه از این اجاق گازها در دستور کار شرکت قرار گرفته است که با توجه به تقاضای بازار و میزان استقبال از این محصولات، می توانیم ظرفیت فراوری را افزایش دهیم. این اجاق گازهای دارای پوشش نانوساختار در حال حاضر به عوامل فروش شرکت ارسال شده و برای خرید در دسترس عموم مردم است. با توجه به مزیت های این فناوری، خرید دستگاه لایه نشانی PVD را در برنامه های آینده داریم تا لایه نشانی نیز در خود شرکت انجام گردد.

هجرانی ضمن اشاره به مزیت های این فناوری گفت: ایجاد این نانوپوشش تاثیر چندانی روی قیمت نهایی محصول نداشته اما ارزش افزوده زیادی برای مصرف کننده به دنبال دارد. بنابراین استفاده از آن موجب تنوع محصولات شده و کیفیت محصولات را نیز افزایش داده و در عین حال رضایت مشتری را نیز به دنبال دارد.

پوشش های لایه نازک مانند TiN و TiAlN دارای کاربردهای صنعتی گسترده ای در زمینه پوشش های محافظ سخت، موانع نفوذی در فناوری نیمه رساناها، کاربردهای نوری و تزئینی هستند. رنگ مهم ترین خاصیت پوشش های تزئینی بوده و شناخته شده ترین پوشش سخت تزئینی TiN و TiAlN است.

با اعمال این پوشش ها بر روی زیرلایه ای صاف، سطح ظاهری جذاب داشته و سختی بالا و سایش کم آن را با دوام تر می سازد. چنین پوشش های سخت تزئینی لایه نازک در لوله کشی، کالاهای ورزشی، لوازم غذاخوری فلزی، فریم عینک، لوازم تزئینی، جواهرآلات بدلی، شیرآلات، دستگیره و یراق آلات و دیگر کاربردهای مشابه که در آن ها پوشش در معرض سایش، فرسایش و خوردگی در حین استفاده و تمیز کردن است کاربرد دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اجاق گازهای مقاوم به سایش و خوردگی فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجاق گازهای مقاوم به سایش و خوردگی فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید