سردیس سرباز هخامنشی به ایران تحویل داده شد

به گزارش وبلاگ ابراهیمی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: سردیس سرباز هخامنشی که به صورت غیرقانونی از ایران خارج شده بود، از دادستانی نیویورک تحویل گرفته شد و به زودی به ایران منتقل می گردد.

سردیس سرباز هخامنشی به ایران تحویل داده شد

به گزارش وبلاگ ابراهیمی به نقل از ایرنا، غلامعلی خوشرو روز سه شنبه در گفت وگو با وبلاگ ابراهیمی ایرانی اضافه نمود: خوشحالم که توانستیم نقش برجسته سر سرباز هخامنشی را از دادستانی نیویورک تحویل بگیریم.

او اضافه نمود: این اثر 90 سال پیش در ایران کشف و پس از چند سالی از ایران خارج شد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل ادامه داد: این اثر تاریخی سال گذشته در حراجی در نیویورک کشف و با ارائه اسناد به دادستانی نیویورک معین شد که متعلق به مردم ایران است و به صورت غیرقانونی به فروش گذاشته شده است.

خوشرو با بیان اینکه دادستانی نیویورک بر اساس اسناد ارائه شده از سوی ایران، فروش این اثر را متوقف کرد، گفت: رسیدگی به ادعای مالکان دروغین این اثر 11 ماه به طول انجامید و معین شد که این اثر به از ایران سرقت شده و قاچاقچیان آن را دست به دست نموده اند.

او اضافه نمود: امروز با همکاری دادستانی نیویورک این اثر به ایران بازگشت داده شد و ضروری است از کلیه کسانی که در بازگرداندن این اثر کوشش کردند، تشکر کنم و همکاری خوبی هم قاضی و دادستان برای احقاق حق جمهوری اسلامی در بازگرداندن این اثر به جای آوردند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: میراث عمومی بشر همین آثار فرهنگی و تاریخی است و باید در سطح جهانی همکاری گسترده ای برای مقابله با قاچاق اشیا و اقلام فرهنگی به وجود آید و نهادهایی که در این کار فعال هستند، باید تقویت شوند.

خوشرو اضافه نمود: ایران کشوری با سابقه تمدنی بسیار گسترده است، از اینکه آثار این تمدن توسط سودجویان مورد حمله و دستبرد قرار گرفته، تأسف آور است.

او تأکید کرد: این رأی دادگاه نشان داد که سرقت آثار تاریخی و تمدنی یک کشور، عاقبت خوشی ندارد و باید در صندلی خود قرار گیرد.

سردیس سرباز هخامنشی در سال 1933 توسط باستان شناسان موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو اکتشاف و در سال 1936 به سرقت رفت. این اثر پس از چند بار دست به دست شدن در پاییز 2017 برای حراج از کانادا به نیویورک رسید. این اثر از سال 1951 تا 2011 در کانادا بوده است.

پس از انتقال این اثر به حراجی نیویورک، شواهدی از دزدی این اثر به پلیس و دادستانی گزارش شد و دادستانی نیز با اذعان به مسروقه بودن آن دستور توقیف داد.

جمهوری اسلامی ایران در اکتبر 2017 با ارائه مدارک مالکیت، استرداد این اثر تاریخی را از دادگاه نیویورک درخواست کرد.

دادگاه هم در 11 جولای 2018 رأی نهایی خود را برای استرداد اثر به ایران گفت و درنهایت در تاریخ 4 سپتامبر (13 شهریور) تحویل نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد شد.

منبع: میراث آریا

به "سردیس سرباز هخامنشی به ایران تحویل داده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سردیس سرباز هخامنشی به ایران تحویل داده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید