مورالس رفت، یک کشور به او پیشنهاد پناهندگی داد

ایسنا نوشت: رییس جمهوری بولیوی در پی اعتراضات اخیر نسبت به نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور، از سمت خود کناره گیری کرد.

مورالس رفت، یک کشور به او پیشنهاد پناهندگی داد

به گزارش نیویورک تایمز، اوو مورالس، رییس جمهوری بولیوی از سمت خود استعفا داد.

در پی انتشار گزارش هیأت ناظر انتخاباتی سازمان کشورهای آمریکایی که در آن بر ضرورت لغو نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور با توجه به تخلفات اجرا شده، تأکید شده بود، مورالس پیش تر پذیرفت که انتخابات دیگری در بولیوی برگزار شود.

او در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: از سمت خود به عنوان رییس جمهور استعفا می دهم.

مورالس ادامه داد: می خواهم به شما برادران و خواهران بگویم که مبارزه اینجا تمام نمی شود. ما مبارزه برای برابری و صلح را ادامه خواهیم داد.

خبر استعفای مورالس اندکی پس از آن منتشر شد که فرمانده ارتش بولیوی خواستار استعفای رییس جمهوری این کشور شد.

پیشنهاد مکزیک به مورالس برای اعطای پناهندگی سیاسی

در همین حال وزیر خارجه مکزیک گفت که در صورت درخواست اوو مورالس، کشورش به وی پناهندگی سیاسی اعطا خواهد کرد.

فارس به نقل از رویترز گزارش داد: مارسلو ابرارد وزیر خارجه مکزیک گفت که کشورش حاضر است در صورت درخواست اوو مورالس به وی پناهندگی بدهد.

وی با اشاره به اینکه سفارت مکزیک در لاپاز، پایتخت بولیوی، 20 مقام و نماینده بولیویایی را طی چند هفته گذشته پذیرش کرده است این پیشنهاد را مطرح کرده است.

اوو مورالس که از سوی کمیسیون انتخابات بولیوی برنده انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ماه اکتبر اعلام شده بود به دنبال اعتراضات خشونت آمیز مخالفان و اتهامات آنها علیه وی روز یک شنبه ترجیح داد برای جلوگیری از خشونتهای بیشتر از سمت خود کناره گیری کند.

آندرس مانوئل لوپز رئیس جمهور مکزیک نیز در حساب توئیتری خود از رفتار مسئولانه مورالس تمجید کرده و گفته است که او برای مقابله با خشونتهای بیشتر علیه مردم کشورش از قدرت کنار رفت.

در عین حال، دولتهای کوبا و ونزوئلا فشارها برای کناره گیری مورالس از قدرت را کودتا علیه وی خوانده و خواستار حمایت جامعه بین المللی از رئیس جمهور منتخب بولیوی شده اند.

بنا بر اعلام کمیسیون انتخابات بولیوی و رای دادگاه عالی این کشور پس از شمارش دستی آرا، اوو مورالس پیروز شده بود با کسب 47 درصد آرا بر رقیبش کارلوس مسا با 36 رصد آرا پیروز شود.

طبق قانون اساسی این کشور، برای بردن انتخابات در دور اول، هر کاندیدا نیاز به کسب حداقل 50 درصد آرای مردمی یا حداقل 40 درصد آرا در صورتیکه اختلافش با رقیب حداقل 10 درصد باشد، دارد.

در روزهای گذشته و به موازات تشدید ناآرامی ها در بولیوی، مداخلات آمریکا و متحدانش درباره این انتخابات افزایش یافته بود.

310 23310

منبع: خبرآنلاین

به "مورالس رفت، یک کشور به او پیشنهاد پناهندگی داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مورالس رفت، یک کشور به او پیشنهاد پناهندگی داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید