همکاری لوریس چکناواریان و بردیا صدرنوری در یک پروژه هنری جهانی

به گزارش وبلاگ ابراهیمی، خبرنگاران :لوریس چکناواریان آهنگساز، رهبر ارکستر و بردیا صدرنوری نوازنده پیانو همزمان با برگزاری آیین نکوداشت استاد ادنا زینلیان از اولین اجرای پروژه جهانی خود رونمایی می نمایند.

همکاری لوریس چکناواریان و بردیا صدرنوری در یک پروژه هنری جهانی

به گزارش خبرگزاری مهر لوریس چکناواریان آهنگساز و رهبر ارکستر و بردیا صدرنوری نوازنده پیانو همزمان با برگزاری آیین نکوداشت استاد ادنا زینلیان طراح لباس صحنه شناخته شده کشورمان از اولین اجرای پروژه جهانی خود در تالار وحدت تهران رونمایی می کنند.

لوریس چکناواریان درباره این پروژه بین المللی که قرار است در ابعاد گسترده ای به مخاطبان موسیقی ارائه گردد، شرح داد: پروژه پیش رو یک فعالیت مشترک در حوزه موسیقی تجربی است که من آن را دیالوگ دو برادر نامیدم و در برگیرنده آثار جدیدی است که با آثار کومیتاس وارداپت موسیقی دان، آهنگساز و نظریه پرداز موسیقی و آثار خودم با ارکستر زهی اجرا می گردد و دوست خوبم بردیا صدرنوری روی این آثار پیانونوازی می نماید. این در حالی است که بر اساس برنامه ریزی های انجام گرفته بخش هایی از این پروژه در مراسم نکوداشت خانم ادنا زینلیان پیش روی مخاطبان قرار خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: این پروژه یکی از متفاوت ترین فعالیت هایی است که طی سال های اخیر انجام داده ام و در قالب اجرای کارهایی است که به زعم من پیوند دهنده موسیقی غرب و شرق بوده و برای من افتخار بزرگی است که درکنار شخصیت فوق العاده ای چون بردیا صدرنوری می توانم اثری را در قالب یک دیالوگ موسیقایی روی صحنه ببرم. این پروژه یک گفتمان ویژه میان موسیقی غرب و شرق است که به پیروزیت آن بسیار امیدوارم و قطعا اگر پیروز باشد آن را گسترش خواهیم داد.

این آهنگساز و رهبر ارکستر صاحب نام موسیقی کشورمان اعلام کرد: بردیا صدرنوری از جمله هنرمندانی است که طی سال های اخیر بارها با هم درباره اجرای پروژه های مشترک مذاکره می کردیم و هر بار که تصمیم می گرفتیم نتایج این گفتگوها را به نتیجه برسانیم به دلیل گرفتاری های شخصی انجام نمی گرفت اما این بار بسیار خوشحالم که می توانیم در کنار هم پروژه دیالوگ دو برادر را به مخاطبان موسیقی ارائه دهیم.

  • شروع یک پروژه بین المللی با موضوع پیانونوازی ایرانی

بردیا صدرنوری سولیست پیانوی ایرانی هم در رابطه با این اجرا گفت: اجرای پیش رو در مراسم نکوداشت بانو ادنا زینلیان با همراهی ارکستر سازهای زهی به رهبری افتخاری آهنگساز و رهبر ارکستر بزرگ کشورمان لوریس چکناوریان و همراهی و سولوی پیانو اینجانب پیش روی مخاطبان قرار می گیرد، این اجرا بخشی از یک پروژه هنری بین المللی در ژانر موسیقی تلفیقی و نیز پرفورمنس است که با موضوع پیانونوازی ایرانی بنده و پس از مشورت با بزرگانی چون لوریس چکناوریان در موسسه فرهنگی و هنری رادنواندیش طراحی شده و به اجرا در خواهد آمد.

این نوازنده پیانو اضافه کرد: این پروژه با هدف بهره مندی از زبان مشترک موسیقی و هنر در نزدیک تر کردن انسان ها و فرهنگ های مختلف و نیز تاکید بر قابلیت های پیانو در اجرای موسیقی ایرانی و ارایه آن در فضایی نو و در بعد جهانی اجرا می گردد. اجرای من با پیانو در این پروژه ها در دو قالب به صورت تنظیم شده یا بداهه نوازی انجام می گردد و در آن، ساز پیانو نقش سولیست را با استفاده از ملودی های ایرانی در همراهی با موسیقی و هنر دیگر فرهنگ ها ایفا می نماید. در این راه جا دارد تا از بزرگ منشی استاد چکناوریان که با ارائه هدایت ها و نظرات مشورتی و تشویق به شروع این جهت جدید و نیز همراهی افتخاری در رهبری ارکستر ما را کمک می کنند، قدردانی کنم.

وی با اشاره به تفاوت این پروژه با پروژه ها و تجربیات موجود در اجرای نوازندگان ایرانی با همکاری نوازندگان سایر کشورها و ارایه آثار تلفیقی در این حوزه گفت: تفاوت عمده این است که در تجربیات موجود، موسیقی ایرانی و سولوی آن توسط سازهای ایرانی اجرا می گردد اما در پروژه پیش رو این نقش مهم به وسیله پیانو که در اصل سازی غربی است اجرا شده که بنده به عنوان نوازنده پیانو ایرانی در آن نقش ایفا می کنم.

آیین نکوداشت استاد ادنا زینلیان هنرمند پیشگام عرصه طراحی لباس اپرا و تئاتر ساعت 21:30 روز چهارشنبه 23 مرداد ماه 1398 توسط موسسه فرهنگی هنری رادنواندیش با مشارکت انجمن طراحان صحنه و لباس خانه تئاتر در تالار وحدت تهران برگزار می گردد. در این مراسم از نشان هنری طراحی لباس و صحنه ایران با عنوان نشان ادنا زینلیان نیز رونمایی خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "همکاری لوریس چکناواریان و بردیا صدرنوری در یک پروژه هنری جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری لوریس چکناواریان و بردیا صدرنوری در یک پروژه هنری جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید