کاهش مهاجرت دانشجویان به آمریکا، رتبه ایران در مهاجرت دانشجو

به گزارش خبرنگاران به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه 87 کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار گردید.

کاهش مهاجرت دانشجویان به آمریکا، رتبه ایران در مهاجرت دانشجو

نسرین سلطانخواه، با اشاره به سابقه فعالیت های این کمیسیون در رابطه با موضوع مهاجرت تحصیلی گفت: نتایج آنالیز ها و مطالعات اجرا شده در جلسات این کمیسیون در قالب کتابی توسط دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی منتشر شده است که در این کتاب روند مهاجرت تحصیلی دانشجویان در دنیا مورد توجه نهاده شده است.

وی ادامه داد: براساس تحلیل و رهیافت، جغرافیای مهاجرت ثابت نیست و در طول زمان با تغییراتی همراه است که این تغییرات به سیاست ها و برنامه های دولت های کشورهای مهاجرپذیر مربوط می گردد.

رئیس کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری اضافه نمود: کاهش درصد پذیرش دانشجوی مهاجر در آمریکا از 28 درصد کل دانشجویان مهاجر در سال 2001 به 25 درصد در سال 2016 نشان از تغییر جغرافیای مهاجرت دارد که این تغییرات به سیاست ها و برنامه های دولت های کشورهای مهاجرپذیر مربوط می گردد و در سال 2016، چین بیش از 10 درصد از کل دانشجویان مهاجر دنیا را در خود جا داده است.

آمار کل دانشجویان مهاجر ایرانی در کشورهای دیگر

براساس گزارش مذکور تعداد کل دانشجویان مهاجر ایرانی در کشورهای دیگر حدود 500 هزار نفر با نرخ مهاجرت به خارج 1.1 درصد است و همچنین تعداد مهاجر مهمان در ایران براساس آمار وزارت علوم و بهداشت 11 هزارو 288 نفر با نرخ مهاجرت به داخل 2.0 درصد است.

بیشترین تعداد دانشجویان ایرانی تا سال 2014 در آمریکا

در ادامه این گزارش تأکید شد بیشترین تعداد دانشجویان ایرانی تا سال 2014 در آمریکا با تعداد 9696 نفر بوده و پس از آن کانادا با 4254 دانشجو و ایتالیا با 3637 دانشجو رتبه دوم و سوم درپذیرش دانشجوی ایرانی را دارا هستند.

در بخش دیگری از این گزارش با آنالیز فرایند تبادل دانشجو در ایالات متحده آمریکا؛ چین در سال 2016 -2015 با تعداد 547.328 دانشجو مقام اول را در ارسال دانشجو به امریکا داشته و همچنین تعداد 918.165 دانشجوی هندی در امریکا به تحصیل اشتغال داشته اند که با این تعداد دانشجو، هند مقام دوم را به خود اختصاص داده است.

همچنین عربستان سعودی هم با تعداد 287.61 دانشجو در آمریکا مقام سوم را دارد که حضور این تعداد دانشجو 2.06 میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا یاری نموده است.

در سال 2017 - 2016ایران مقام یازدهم در اعزام دانشجو به امریکا داشته است

در ادامه نیز صندلی جمهوری اسلامی ایران در تبادل دانشجو به آمریکا مورد آنالیز نهاده شد و بر همین اساس در سال 2017 - 2016 تعداد 12643 دانشجوی ایرانی در امریکا به تحصیل مشغول بوده اند که این تعداد 431 میلیون دلار به اقتصاد امریکا یاری نموده اند و در نتیجه ایران مقام یازدهم را در اعزام دانشجو به امریکا داشته است.

بنا بر آمار 11599 دانشجوی انگلیسی در آمریکا به تحصیل اشتغال داشته اند که 421 میلیون دلار به اقتصاد آمریکا یاری نموده اند و با این آمار انگلیس مقام دوازدهم را در ارسال دانشجو به امریکا داشته است؛ حال آنکه در مقابل 38189 دانشجوی آمریکا در انگلیس به تحصیل اشتغال داشته اند.

این در حالی است که 328547 دانشجوی چینی در آمریکا مشغول به تحصیل بوده اند و 1143 میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا یاری نموده و در مقابل 12790 دانشجوی آمریکایی در چین مشغول به تحصیل بوده اند.

همچنین در این گزارش در خصوص تفکیک دانشجویان ایرانی در آمریکا در مقاطع تحصیلی مختلف آمده است: فوق دیپلم و کارشناسی 7.7 درصد، کارشناسی ارشد و دکتری 8.75 درصد، مهارتی 8.14 درصد و سایر 8.1 درصد و بر همین اساس 8.75 درصد از مهاجرت های تحصیلی دانشجویان ایرانی به ایالات متحده آمریکا از بین دانشجویان تحصیلات تکمیلی بوده که ایران بیشترین، هند و ترکیه بعد از ایران، بیشترین میزان ارسال دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی را به خود اختصاص داده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کاهش مهاجرت دانشجویان به آمریکا، رتبه ایران در مهاجرت دانشجو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش مهاجرت دانشجویان به آمریکا، رتبه ایران در مهاجرت دانشجو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید