تصویر ماهواره ای از آتش سوزی گسترده در جنگل های آمازون

به گزارش وبلاگ ابراهیمی، بعد از ظهر دوشنبه این هفته آسمان شهر سائو پائولو برزیل تاریک شد. اما خبری از رویدادی مثل خورشیدگرفتگی نبود و این دود آتش سوزی گسترده و کم نظیر جنگل های آمازون بود که آسمان سائو پائولو را تیره و تار نموده بود. در این زمان دود آتش سوزی جنگل های آمازون از فاصله 2700 کیلومتری به سائو پائولو رسیده بود.

تصویر ماهواره ای از آتش سوزی گسترده در جنگل های آمازون

مدتی است که جنگل های آمازون در برزیل طعمه آتش شده اند. این اتفاق در فصل های خشک برزیل امری عادی است. اما به نظر می رسد آتش سوزی امسال طولانی تر از نمونه های مشابه سال های گذشته باشد.

این در حالی است که بولسونارو، رییس جمهور برزیل، سیاست هایی ضد محیط زیستی اتخاذ نموده و مدت ها است که مورد انتقاد فعالان محیط زیست قرار گرفته است. چندی پیش رییس جمهور برزیل مدیر موسسه تحقیقات فضایی این کشور را برکنار کرد. دلیل برکناری او از نظر رییس جمهور برزیل ارائه آمار غلط درباره جنگل زدایی و کوشش برای تضعیف دولت این کشور بود. داده های این سازمان نشان می دادند که جنگل زدایی در ماه ژوئن امسال در مقایسه با مدت مشابه سال پیش بیش از 80 درصد افزایش داشته است.

آمارها نشان می دهند در امسال میلادی نزدیک به 73 هزار مورد آتش سوزی در جنگل های آمازون ثبت شده است که نه هزار مورد از آن ها مربوط به هفته گذشته بوده است.

آتش سوزی در مناطقی که محل اصلی گسترش زمین های کشاورزی و جنگل زدایی هستند افزایش داشته است. با توجه به سیاست های رییس جمهور جدید برزیل نگرانی های فراوانی درباره آینده جنگل های آمازون وجود دارد. این در حالی است که آمازون یکی از مهم ترین جنگل های دنیاست که از آن با عنوان ریه زمین یاد می نمایند. اما رییس جمهور برزیل نظر دیگری دارد و در تبلیغات انتخاباتی اش نیز وعده انجام فعالیت های تجاری را در این جنگل ها داده بود. به نظر بخش هایی از جنگل های آمازون در این مدت از بین رفته و به زمین کشاورزی و یا مرتع تبدیل شده اند.

عکس کاور: تصویر ماهواره Suomi NPP ناسا و NOAA از گسترده شدن دود آتش سوزی جنگل های آمازون در کشور برزیل.

(Credit: NASA Worldview, Earth Observing System Data and Information System (EOSDIS

منبع: دیجیکالا مگ

به "تصویر ماهواره ای از آتش سوزی گسترده در جنگل های آمازون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر ماهواره ای از آتش سوزی گسترده در جنگل های آمازون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید