محقق ایرانی بافت مصنوعی ساخت

خبرگزاری مهر: محقق ایرانی موسسه تحقیقاتی MIT گفت: ما پیروز شدیم تا بافت های مصنوعی قلب، کبد و پوست متشکل از سلول های بنیادی و بافت را فراوری کنیم و از آن برای پیوند به بیماران بهره بگیریم.

محقق ایرانی بافت مصنوعی ساخت

علی خادم حسینی، محقق برجسته ایرانی در MIT در تبادل نظر با خبرنگار مهر گفت: ما توانستیم تا بافت های مصنوعی قلب، کبد و پوست متشکل از سلول های بنیادی و بافت را فراوری کنیم.

وی با بیان اینکه با فراوری بافت های مصنوعی بدن، انسان ها از پیوندهای سخت و سخت نجات می یابند و از سوی دیگر می تواند راهکاری برای بهبود سریعتر بیماران بدون خونریزی های شدید باشد، گفت: آزمایش های ما روی حیوانات خوک و موش انجام گرفته و تاکنون هم نتیجه بخش بوده است.

به گفته خادم حسینی، مواد مهندسی شده ای که پیشرفت در شیمی پلیمر، نانو فناوری، و علوم زیستی را فراهم می نماید، توان بسیار بالایی در درمان پزشکی دارند؛ بافت مهندسی شده قادر است با استفاده از شبکه پلیمری حاوی آب، که به آنها هیدرو ژل گفته می گردد، رفتار سلول های بدنی را تنظیم کند.

این محقق اضافه کرد: ما به طور خاص هیدروژل های هیبریدی را که توان شبکه ای شدن نوری را دارند، با استفاده از ترکیب طبیعی مولکول های با نانو ذرات را توسعه دادیم؛ این ترکیبات می توانند برای تنظیم خواص شیمیایی، بیولوزیکی، مکانیکی و الکترونیکی به کار روند.

وی ادامه داد: این داربست های کاربردی منجر به تفاوت هایی در سلول بنیادی به انواع سلول های مورد نظر و تشکیل مستقیم بافت قلب یا استخوان می گردد.

وی گفت: برای تهیه بافت پیچیده، از روش گردآوری مستقیم با شرکت دادن ماوژول بافت های کوچک به بافت های بزرگتر را که بهبود داده اند، بهره بردیم؛ پیش بینی می گردد این روش منجر به توسعه نسل بعدی درمان و دستگاههای پزشکی گردد.

پروفسور علی خادم حسینی در سال 1355 در تهران به دنیا آمد. وی در سن 12 سالگی ایران را به همراه والدینش به مقصد کانادا ترک کرد.

علی خادم حسینی پس از گذراندن دوره دبیرستان در انستیتو جرویس کالیگیت وارد دانشگاه تورنتو شد و لیسانس و فوق لیسانس خود را در همین دانشگاه و در رشته مهندسی شیمی گذراند. پرفسور حسینی در سال 2005 میلادی پیروز به اخذ مدرک دکتریدر رشته مهندسی زیستی شد.

وی برای نخستین بار در جهان پیروز به ساخت اندام بیولوژیکی انسان مانند قلب به یاری مهندسی بافت شده است تا امیدهایی را برای نجات جان میلیون ها بیمار نیازمند در سراسر جهان محقق نموده باشد. این اکتشاف بزرگ یکی از طرح هایی است که می تواند جهانی دانش و پزشکی را متحول کند.

این پژوهشگر برجسته در مورد ساخت هیدورژل های رسانا با یکپارچه سازی نانومواد از جمله نانولوله های کربنی ، گرافنی و گرفن اکسید پیشگام بوده است.

منبع: برترین ها

به "محقق ایرانی بافت مصنوعی ساخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محقق ایرانی بافت مصنوعی ساخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید